2022-09-27     Damiana, Mirabeli, Wincentego     "Nie można mieć wszystkiego; trzeba umieć cieszyć się z tego co się ma" - Barbara Wójcik    

Benefis Profesora


„Z tej szkoły w Tabaszowej Antoni Basta wyruszył w wielki świat”


W dniu 15 września 2016r. w Krakowie odbyło się uroczyste pożegnanie przechodzącego na emeryturę naszego rodaka Profesora Antoniego Basty, który przez 45 lat pracował w Klinice Ginekologii i Onkologii Collegium Medicum UJ przy ul. Kopernika 23 w Krakowie, a przez ostatnie 20 lat kierował katedrą i kliniką.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu sądeckiego przez muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Hejnału Mariackiego.

Podczas spotkania prezentowane były zdjęcia z życia Antoniego Basty, dzięki którym można było powrócić do domu rodzinnego Profesora w naszej Gminie - w Tabaszowej, I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu, następnie wspomniano Akademię Medyczną  i pracę zawodową w klinice ginekologii i onkologii przy ulicy Kopernika. Podsumowano Jego dorobek naukowy i dydaktyczny.

Uroczystość zgromadziła bardzo wiele osób z pośród różnych środowisk medycznych, akademickich, samorządowych  jak również przyjaciół i znajomych z terenu Naszej Gminy. Byli też goście z zagranicy m.in.:  Profesor Usza Saraya z Indii.

W uroczystości brał udział Starosta Nowosądecki Marek Pławiak wręczając Profesorowi „Złote Jabłko Sądeckie”.

Gospodarz  naszej Gminy Stanisław Golonka oświadczył, że Profesor jest największym ambasadorem Gminy Łososina Dolna i wręczył płaskorzeźbę szkoły podstawowej w Tabaszowej w dowód wdzięczności i uznania od Mieszkańców Gminy Łososina Dolna za opiekę medyczną ratującą życie, zaangażowanie i pełen profesjonalizm przepełniony troską o dobro pacjentek.

Profesor serdecznie dziękował za wsparcie rodziny i przyjaciół, jednocześnie informując iż to faktycznie czas emerytury, ale nie koniec pracy w medycynie, gdyż „Tylko życie poświęcone innym – warte jest przeżycia”.

 

Benefis prof. Antoniego Basty w Krakowie zakończył koncert Marty Bizoń aktorki Teatru im. J. Słowackiego.

 

 


Prof.dr hab.med. Antoni Basta od 20 lat kieruje Katedrą Ginekologii i Położnictwa i Kliniką Ginekologii i Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.W tym  czasie rozszerzył zabiegi operacyjne dotyczące narządu rodnego, jak również wprowadził do Kliniki diagnostykę i leczenie raka piersi, który jest najczęstszym nowotworem u kobiet oraz powołał Oddział Chemioterapii i Radioterapii.

Przez około 20 lat pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa. Również przez około 15 lat z ramienia Ministerstwa Zdrowia nadzorował badania profilaktyczne raka szyjki i raka piersi przyczyniając się do znacznego obniżenia zachorowania na te nowotwory złośliwe. Obecnie jako Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej dba o rozwój tej dyscypliny w Polsce.

Autor: foto: sadeczanin.info, krakow.pl
Wyswietlen: 1957926

Kontakt | Ważne telefony | Godziny pracy | Mapa serwisu
[IAP:69:STATS:0]